0

Jak překonat putinomiku

MOSKVA – Zvolení Dmitrije Medveděva ruským prezidentem bylo prakticky zaručeno. Mnohem méně jisté je, zda po květnovém nástupu do funkce dokáže zlepšit stav ruské ekonomiky.

Samozřejmě se zdá, že administrativa Vladimira Putina zanechala ekonomiku Ruska v růžovém stavu. Hospodářský růst činil v letech 1999 až 2008 v průměru 7,2% ročně. Rezervy v zahraniční měně představují 30% HDP a v absolutních číslech jsou třetí nejvyšší na světě. Akciový trh vzrostl dvacetinásobně. Střední třída si kupuje zahraniční auta, jezdí na zahraniční dovolené a večeří v suši restauracích, přičemž výzkumy veřejného mínění ukazují, že spokojenost se životem se ve všech vrstvách společnosti zvýšila.

Hospodářský úspěch Ruska lze částečně přisoudit vysokým cenám ropy a komodit. Ropa však není vše. Daňová reforma z roku 2001 zlepšila motivaci k práci a snížila daňové úniky zavedením rovné daně z příjmu ve výši 13% – což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Liberalizace procedur při registraci a poskytování licencí firmám spolu s omezením inspekcí zlepšily klima pro malé firmy a podnikatele. Konzervativní makroekonomická politika a reforma finančního sektoru pak vyvolaly snížení úrokových sazeb a podpořily boom v oblasti investic a spotřeby. Reálné mzdy se ztrojnásobily a chudoba a nezaměstnanost klesly na polovinu.

Medveděvův nejvýznamnější předvolební projev – nezvykle liberální i na západní poměry – nicméně připustil také několik ekonomických problémů. Medveděv podle všeho chápe, že udržení růstu nebude snadné: ceny ropy nemohou stoupat věčně a „nízko visící ovoce“ základní hospodářské reformy a uvážlivé makroekonomické politiky již bylo očesáno. Podle Medveděva je jediným řešením posílit soukromou iniciativu a inovace.