Moskevský šéf pod palbou

MOSKVA: Nadcházející volby do ruské Dumy už téměř přebily paměť nejen všech Rusů, ale i mnohých pozorovatelů po celém světě, neboť svádějí k mylnému dojmu, že 19. prosince budou Moskvané volit jen své zástupce do federálního Parlamentu. Je tak přehlížena závažná skutečnost, že rovněž rozhodnou o tom, kdo bude vládnout hlavnímu městu Ruské federace. Sergej Kirijenko, bývalý ministerský předseda a současný vůdce „Svazu pravých sil“ se uchází o křeslo Moskevského starosty. Až do nedávna nebylo jeho úsilí bráno nijak vážně. Ale popularita starosty Jurije Lužkova se dramaticky propadla a tento pád tak ohlásil možnost drtivé porážky.

Na počátku září zahájil Kirijenko svoji kampaň takzvané nové glasnosti proti moskevskému starostovi, založenou na tvrzení, že dekrety, kterými je hlavní město Ruska řízeno, zplodily celou armádu finančních parazitů, jenž se živí na účet Moskvanů. „Spravki“, jak se úřední listiny nazývají, jsou nyní potřebné doslova ke všemu: jestliže se mimoměstský návštěvník rozhodně navštívit město, anebo když jen chcete předělat vlastní byt, vždy potřebujete povolení městské radnice.

Hororové příběhy, které po Moskvě kolují, popisují například situaci, jak se jedna stará žena z Rjazaně musela schovat v koupelně bytu své dcery, protože se náhle objevili úzkoprsí úředníci z radnice odhodlaní pročmuchat celý byt, když o její přítomnosti referoval šťouravý soused. Hostitelka neměla dostatek času, aby oběhla celou Moskvu a sehnala všechny požadované dokumenty (kterých je 5), a kterých je třeba, aby s ní její matka mohla zůstat; a rovněž neměla 100 dolarů (event. až 300, jak někteří požadují), aby mohla úředníky uplatit. Takové příběhy vyvolávají vzpomínky na hororové časy třicátých let, kdy lidé udávali své sousedy a přátele, jen aby ochránili své vlastní životy, a to s jediným rozdílem, že dnešní informátoři mají své vlastní hmotné zájmy na penězích, které si všichni ti byrokrati stihnou nahrabat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YB4O6Us/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now