Co je motorem mravního pokroku?

DAVOS – Co by se stalo, kdyby se starořecký filozof Platón zapojil do soudobých rozprav o onom typu otázek, jež prvně kladl právě on a nás dodnes souží? Podle mého názoru by měl řadu nových otázek – mimo jiné k našemu čím dál psychologičtějšímu přístupu k filozofické diskusi.

Platón by pravděpodobně zamířil do předního globálního technologického uzlu: kalifornské centrály Googlu. Tam by se mohl dát do řeči s vývojářem softwaru, třeba o tom, zda lze etické otázky zodpovědět pomocí crowdsourcingu. Patrně by se mu velmi líbila představa informačních obláčků – tak abstraktní, tak platónská – a Google by považoval za ideální nástroj k tomu, aby dohnal obří vědecké a technické pokroky posledních dvou tisíciletí.

Nejvíc by ale Platóna zřejmě udivil mravní pokrok světa. Vždyť právě on byl přesvědčen, že být „filozofem“ znamená vzít na sebe povinnosti reformátora morálky. Avšak přestože mravnost byla vždy středobodem jeho úvah, mnohé morální pravdy, jež dnes pokládáme za samozřejmost, mu ani nepřišly na mysl.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aLN48kR/cs;