Reformu za peníze nekoupíš

MOSKVA: Jen co začal president Putin hledat cesty, jak vtlouci vzpurným regionům své země nové kremelské politiky, ocitla se Moskva pod mocným tlakem. Brzy se pod tlakem, byť jiného typu, ocitne i Západ, když si Kreml požádá o nové mezinárodní půjčky. Vzhledem k tomu, že MMF a Rusko již o těchto nových půjčkách zahájily rozhovory, a rovněž vzhledem k novému přístupu, jenž v tomto směru vymezil summit Skupiny osmi (G8) největších průmyslových zemí, zdá se, že nazrál čas k odstartování dekády ekonomické spolupráce Ruska a Západu. Konečný verdikt pak může ovlivnit i úspěch celého prezidentství Vladimíra Putina.

Až do nedávna byly okázalé balíčky pomoci pro Rusko celkem v módě. Po celých sedm let G8 a MMF přeléval do Ruska miliardy dolarů a západní banky se tam jen hrnuly. Všechny z nich pak udělaly každou jen trochu představitelnou chybu, a nakonec odepsaly, či alespoň zredukovaly částky, jež jim byly dlužny. Ruští stejně jako zahraniční investoři byli jednoduše podvedeni kremelskými schématy dlužních pyramid. Jediné konkrétní výsledky obrovského přílivu peněz lze spatřit v ruských vilách na francouzské Riviéře, ve skandálu praní peněz v Bank of New York a v tajných švýcarských kontech kremelských úředníků.

O deset let později a při 20 miliardách amerických dolarů oficiálně přiznaného dluhu se ruské hospodářství ocitá v naprostých troskách. Důvěra v ruský rubl dosahuje zanedbatelných rozměrů: 70% obchodních transakcí probíhá přímo v dolarech. Ano, nabídka dolarů je v Rusku mnohem větší, než nabídka vlastních peněz, rublů. Vypadá to, jakoby bylo Rusko jen záškodnickým přívěskem amerického měnového systému. Důvěryhodný bankovní systém tak zůstává dál jen snem: vnější zadlužení a korupce dosahuje výše dosud nevídané a odliv kapitálu se nemenší. A to jsem ani nezmínil takové drobnosti, jako například daňovou reformu, penzijní reformu a privatizaci půdy do osobního vlastnictví.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2w3KSRh/cs;