Reformu za peníze nekoupíš

MOSKVA: Jen co začal president Putin hledat cesty, jak vtlouci vzpurným regionům své země nové kremelské politiky, ocitla se Moskva pod mocným tlakem. Brzy se pod tlakem, byť jiného typu, ocitne i Západ, když si Kreml požádá o nové mezinárodní půjčky. Vzhledem k tomu, že MMF a Rusko již o těchto nových půjčkách zahájily rozhovory, a rovněž vzhledem k novému přístupu, jenž v tomto směru vymezil summit Skupiny osmi (G8) největších průmyslových zemí, zdá se, že nazrál čas k odstartování dekády ekonomické spolupráce Ruska a Západu. Konečný verdikt pak může ovlivnit i úspěch celého prezidentství Vladimíra Putina.

Až do nedávna byly okázalé balíčky pomoci pro Rusko celkem v módě. Po celých sedm let G8 a MMF přeléval do Ruska miliardy dolarů a západní banky se tam jen hrnuly. Všechny z nich pak udělaly každou jen trochu představitelnou chybu, a nakonec odepsaly, či alespoň zredukovaly částky, jež jim byly dlužny. Ruští stejně jako zahraniční investoři byli jednoduše podvedeni kremelskými schématy dlužních pyramid. Jediné konkrétní výsledky obrovského přílivu peněz lze spatřit v ruských vilách na francouzské Riviéře, ve skandálu praní peněz v Bank of New York a v tajných švýcarských kontech kremelských úředníků.

O deset let později a při 20 miliardách amerických dolarů oficiálně přiznaného dluhu se ruské hospodářství ocitá v naprostých troskách. Důvěra v ruský rubl dosahuje zanedbatelných rozměrů: 70% obchodních transakcí probíhá přímo v dolarech. Ano, nabídka dolarů je v Rusku mnohem větší, než nabídka vlastních peněz, rublů. Vypadá to, jakoby bylo Rusko jen záškodnickým přívěskem amerického měnového systému. Důvěryhodný bankovní systém tak zůstává dál jen snem: vnější zadlužení a korupce dosahuje výše dosud nevídané a odliv kapitálu se nemenší. A to jsem ani nezmínil takové drobnosti, jako například daňovou reformu, penzijní reformu a privatizaci půdy do osobního vlastnictví.

https://prosyn.org/2w3KSRhcs