0

Peníze, politika a opozice vůči Bushovi

Peníze a jejich úloha v americké politice je stálé téma diskusí. Navzdory mnoha pokusům o reformu rostou výdaje za celonárodní volby v USA pokaždé, když jdou voliči k urnám. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že prakticky neomezené soukromé peníze straní Republikánům. Miliardář a filantrop George Soros, zastánce reformy, byl kvůli svým významným finančním příspěvkům souvisejícím s nadcházejícími prezidentskými volbami nedávno obviněn z pokrytectví. V tomto článku Soros vysvětluje své pohnutky a svá stanoviska ve věci peněz a politiky.

Já a několik dalších majetných Američanů přispíváme miliony dolarů zdola vyrůstajícím organizacím, které se angažují ve věci prezidentských voleb plánovaných na rok 2004. Jsme hluboce znepokojeni směrem, kterým Bushova administrativa vede Spojené státy a celý svět.

Pokud Američané prezidentovy politiky ve volbách odmítnou, Amerika bude moci Bushovu doktrínu odepsat jako dočasnou anomálii a znovu nalézt své správné místo ve světě. Jestliže američtí voliči tyto politiky schválí, USA se budou muset naučit žít s nepřátelstvím světa a snášet bludný kruh stupňujícího se násilí.

V rámci tohoto úsilí jsem věnoval 10 milionů USD zdola organizovanému projektu America Coming Together (ACT), zaměřenému na předvolební přesvědčovací kampaň, a 2,5 milionu USD nestranické skupině MoveOn.org Voter Fund , která prostřednictvím internetu šíří reklamu poukazující na provinění Bushovy administrativy. Ve srovnání s penězi, jež získají a utratí americké konzervativní kruhy, jde o pouhou almužnu.