24

Duchovní bitva proti ISIS

DUBAJ – Globální finanční krize předvedla světu, jak hluboká vzájemná závislost se vyvinula mezi našimi ekonomikami. U dnešní krize extremismu si musíme uvědomit, že co se týče bezpečnosti, závisíme na sobě navzájem úplně stejně, jak je patrné na nynějším boji za rozdrcení Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS).

Máme-li předejít tomu, aby nám takové ponaučení dala až tvrdá lekce ISIS, musíme si přiznat, že plameny fanatismu nedokážeme uhasit pouze silou. Svět se musí sjednotit za holistickým úsilím o diskreditaci ideologie, která extremistům dává moc, a o navrácení naděje a důstojnosti do života těch, které by naverbovali.

Mezinárodní koalice, která se nyní ustavuje a kterou Spojené arabské emiráty aktivně podporují, rozhodně ISIS může porazit – a porazí. Vojenské zadržování je však jen částečným řešením. Trvalý mír vyžaduje tři další složky: vítězství v bitvě idejí, zlepšení slabé správy států a podporu lidského rozvoje zdola.

Takové řešení se musí odrazit od soustředěné mezinárodní politické vůle. Ani jediný politik v Severní Americe, Evropě, Africe či Asii nesmí dění na Blízkém východě přehlížet. Celosvětová hrozba vyžaduje celosvětovou reakci. Horko bude všem, protože tyto plameny nerespektují hranice; ostatně ISIS naverbovala příslušníky přinejmenším 80 národností.