5

Trojkolejný Blízký východ

LAGUNA BEACH – Během nedávné cesty na Blízký východ mě zarazila prohlubující se propast mezi zeměmi – byla tak velká, že jsem odjížděl s větším přesvědčením než kdykoliv dříve, že dnes nemá smysl hovořit o tomto regionu jako o soudržném celku. Místo aby tato důležitá část světa usilovala o vnitřní sbližování, ubírá se nejméně třemi různými cestami charakterizovanými velkou divergencí, která bude v nadcházejících letech přetrvávat – a pravděpodobně ještě poroste.

Na jedné cestě se nacházejí země jako Irák, Libye a Sýrie, které se usilovně snaží vyhnout se strašlivé pasti a nestát se zkrachovalými státy. Všechny spojuje neblahá vyhlídka, že se jejich situace bude ještě nějakou dobu zhoršovat.

Tuto skupinu zemí stahuje den co den ještě více ke dnu úděsná kombinace násilí, politické rozdrobenosti, sociálního rozpadu a hospodářské imploze. Jejich schopnost řešit vlastní problémy je malá a v některých případech téměř nulová. Je to tragické, ale strašlivé lidské utrpení zde bude pravděpodobně přetrvávat a vlny lidské migrace, které to vyvolá, vyvinou značný tlak na sousední země, zejména na Jordánsko a Libanon.

Na opačném extrému stojí země, které neustále sílí. Státy jako Spojené arabské emiráty se díky vyšším ropným příjmům derou kupředu, používají mnohovrstevnaté programy diverzifikace růstových motorů a dalšího posilování lidského i fyzického kapitálu a odkládají stále významnější finanční prostředky bokem pro budoucí generace.