Neprodyšně uzavřené peněženky

NEWPORT BEACH, KALIFORNIE – Někteří ekonomové, například Larry Summers, tomu říkají „sekulární stagnace“. Jiní to označují za „japanizaci“. Všichni se však shodují na tom, že po příliš mnoha letech nedostatečného růstu v rozvinutých ekonomikách se vynořila výrazná dlouhodobější rizika, a to nejen pro blaho občanů těchto států, ale i pro zdraví a stabilitu globální ekonomiky.

Ti, kdo hledají cesty, jak snížit rizika spojená s nedostatečným růstem, se shodují na tom, že ze všech možných řešení mohou největší změnu přinést zvýšené investice firem. A mnohé střední a velké podniky, které se obdivuhodně zotavily z obrovského šoku způsobeného globální finanční krizí v roce 2008 a následnou recesí, dnes mají dost prostředků k tomu, aby investovaly do nových provozů a vybavení a najímaly zaměstnance.

Jelikož ziskovost dosahuje rekordní či téměř rekordní úrovně, disponuje firemní sektor ve Spojených státech čtvrtletí od čtvrtletí stále vyšším objemem hotovosti, jenž rovněž dosáhl historického maxima – a při současných téměř nulových úrokových sazbách nese velmi malý výnos. Vzhledem k tomu, že firmy podstatně zlepšily svou provozní efektivitu a prodloužily splatnost svých dluhů, navíc potřebují mnohem méně preventivních úspor než v minulosti.

https://prosyn.org/iLdMzzDcs