Jak upevnit evropské zotavení

BRUSEL – Během mé současné cesty po Evropě mě povzbudily naděje a hlubší pocit hospodářského a finančního klidu, které se letos na jaře dostavily. Rizikové rozpětí se výrazně snížilo a celý region se opět stává předmětem zájmu zahraničních investorů. Rovněž spotřebitelská poptávka se zotavuje a firmy se opět snaží expandovat, byť opatrně. Hospodářský růst nabral dech a nezaměstnanost sice stále dosahuje alarmujících hodnot, ale ve většině zemí se přestala zvyšovat.

Je pozoruhodné, že se toto vše děje v kontextu velké geopolitické krize na východě kontinentu, kde došlo k události, kterou deník Financial Times právem nazval „první anexí území jiné evropské země od druhé světové války“. Neméně znepokojivé je, že se ruská anexe Krymu odehrála v ohromujícím poklidu – doslova „jedním škrtem pera“, jak napsaly FT. A západní Evropa ani Spojené státy nedokážou ani předstírat, že představují vojenskou protiváhu ruskému počínání na Ukrajině.

Ukrajinská krize ovšem nenarušila rostoucí sebedůvěru a vyrovnanost v Evropě, ale naopak se stala katalyzátorem obnovené politické spolupráce a solidarity. Současně podpořila těsnější vztahy s USA v době, kdy nejvyšší političtí představitelé zákonitě narazí na problémy při uzavírání historických jednání o navrhovaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), jehož cílem je upevnění ekonomických vazeb způsobem odpovídajícím posílenému multilaterálnímu systému.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1fiN8zc/cs;