Růžové brýle trhů

LAGUNA BEACH – Letošní rok z pohledu globální ekonomiky neobvykle charakterizuje sled neočekávaných hospodářských, geopolitických a tržních proměn – a poslední čtvrtletí nejspíš nebude jiné. Jak se tyto proměny nakonec vyvinou, bude mít zásadní vliv na účinnost vládních politik – a mnoho dalšího. Tak proč se finanční trhy chovají, jako by žily ve svém vlastním světě?

Zjevně neotřeseny neuspokojivým růstem ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách ani sílícími geopolitickými pnutími ve východní Evropě a na Blízkém východě, akciové trhy jdou letos od rekordu k rekordu. Toto působivé zotavení přehlíží řadu historických vazeb, mimo jiné už dlouho prokázanou korelaci mezi výkonem akcií a státních dluhopisů. Ostatně korelace mezi mnoha různými třídami finančních aktiv se chovají atypicky a občas nestabilně.

Měnověpolitická soudržnost vyspělých zemí přitom ustupuje vícestopému systému; Evropská centrální banka šlape silněji na plynový pedál stimulace, kdežto americký Federální rezervní systém zvolňuje. Tyto faktory posílají globální ekonomiku do posledního čtvrtletí roku se zátěží hluboké nejistoty v několika oblastech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/4UItTFq/cs;