5

Milostný příběh trhů a Fedu

LAGUNA BEACH – Ranní cesta autem do školy s mou jedenáctiletou dcerou je vždy zábavná a často bývá zdrojem zajímavých postřehů. Rozhodně tomu tak bylo minulý týden, kdy dcera v souvislosti s nesmírně populárním disneyovským filmem Ledové království poukázala na něco, co mi naprosto uniklo. „Je neobvyklé,“ prohlásila, „vidět disneyovský film, ve kterém nám nakonec řeknou, že si nemáme brát někoho, s kým jsme se právě seznámili.“

Prakticky hned na počátku filmu se princezna Anna seznámí na korunovačním plese své sestry, princezny Elsy, s princem Hansem. Okamžitě zjistí, že jsou v mnoha věcech naladění na stejnou notu, a ano, „zamilují se“. On ji rychle požádá o ruku, ona souhlasí, avšak Elsa jí odmítne dát požehnání.

Anna pak většinu filmu zjišťuje, že Hans představuje zlo – je odhodlaný zbavit se Anny i její starší sestry a zmocnit se království. Naštěstí pro Annu je tu báječný muž z lidu – Kristoff –, jehož během svých dobrodružství poznala. Na rozdíl od Hanse je Kristoff ryzí a spolehlivý; Anna to dá nakonec dohromady s ním.

Po mnoha desetiletích disneyovek jsme si už zvykli očekávat, že se princezny záhy zamilují do okouzlujících princů a „budou žít šťastně až do smrti“. A pokud se vyskytnou nějaké potíže nebo překážky (většinou v novějších filmech), budou rychle (a s humorem) překonány.