razavi1_ Mahmut Serdar AlakusAnadolu Agency via Getty Images_ Mahmut Serdar Alakus/Anadolu Agency via Getty Images

Sociální politika začíná doma

NEW YORK – Politická ekonomie urazila dlouhou cestu. Řada osobností a institucí, které se dlouho hlásily k neoliberalismu, si stále naléhavěji uvědomuje selhání trhů a uznává, že i stát možná hraje určitou roli při zkvalitňování společensko-ekonomických výsledků. Dokonce i Mezinárodní měnový fond dnes diskutuje o „makrodůležitosti“ sociální ochrany, potřebě progresivního zdanění a potenciálně i o všeobecných transferech.

Tato konverzace – která se zaměřuje téměř výlučně na koordinaci mezi státem a trhem – však zůstává příliš úzce zaměřená na to, aby dokázala vytvářet účinná řešení. Pro jejich dosažení by bylo nutné zohlednit i sociální faktory – zejména úlohu rodin a rovnost pohlaví –, jak ukazuje nová zpráva organizace UN Women.

Zmíněné dva faktory jsou neoddělitelně provázané, neboť rodinná dynamika silně zesiluje genderové nerovnosti způsobem, jakým kupříkladu rasové nerovnosti zesilovány nejsou. K tomuto problému se přidává i skutečnost, že sociální a ekonomickou politiku dál utvářejí zpozdilé předpoklady o rodinách a genderové dynamice.

V současné situaci jen asi třetina domácností vykazuje „ideální“ rodinnou strukturu (dva rodiče s dětmi), z níž rodinná politika obvykle vychází. Ze zbylých dvou třetin s odlišnou podobou se ve velkém procentu případů jedná o rozšířené domácnosti, které zahrnují například tety, strýce či prarodiče. A asi čtvrtina domácností má jen jednoho rodiče nebo je jednočlenných.

Ačkoliv navíc manželství zůstává v některých koutech světa prakticky všudypřítomné, v jiných částech světa se stává méně běžným a i dlouholetí partneři často volí před sňatkem dlouhé soužití, případně se neberou vůbec. V některých zemích Latinské Ameriky, jižní Afriky a Evropy až tři čtvrtiny zadaných žen ve věku 25-29 let žijí bez sňatku se svými partnery.

To vše má závažné politické důsledky. Vzhledem k vyšší střední délce života existuje u žen nad 60 let dvakrát vyšší pravděpodobnost než u stejně starých mužů, že budou žít samy, přičemž takové ženy si často musí vystačit se skrovnou penzí a/nebo s úsporami, pokud nějaké mají.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

U domácností s jedním rodičem – ve více než třech čtvrtinách případů se jedná o matky – je navíc dvakrát pravděpodobnější, že budou žít v chudobě, než v případě domácností se dvěma rodiči. Rodiče-samoživitelé mají často velký problém skloubit placené zaměstnání s péčí o domácnost.

I v případě domácností s oběma rodiči a vyššími příjmy narážejí ženy na velké překážky, když chtějí skloubit placenou práci s neplaceným vedením domácnosti. Celosvětově ženy vykonávají v průměru přes 76% neplacené péče – více než trojnásobek toho co muži.

To značně omezuje přístup žen k nezávislému příjmu. Jen asi polovina vdaných žen či družek ve věku 25-54 let je zapojená na trhu práce, oproti téměř všem ženatým mužům či druhům. A zatímco přítomnost malých dětí v domácnosti snižuje míru zaměstnanosti žen, u mužů je tomu právě naopak.

Nezávislý příjem posiluje vyjednávací pozici žen, umožňuje jim případný odchod ze vztahu, kde čelí týrání, a zajišťuje jim bezpečné stáří. Podíl žen s nezávislým příjmem je navíc nepřímo úměrný podílu domácností žijících v chudobě. Jak uvedl dánský sociolog Gøsta Esping-Andersen: „Zdaleka nejúčinnějším lékem proti chudobě je zaměstnání matky.“

Chceme-li zvýšit ekonomickou samostatnost žen, musí být prvořadou prioritou investovat do systémů péče, včetně raného vzdělávání a péče o dítě. To je naléhavý úkol zejména v rozvojových zemích, kde je propast mezi nabídkou služeb péče o dítě a poptávkou po nich největší kvůli relativně nízkému počtu pracovních sil v tomto oboru.

Kvalitní a dostupná péče o dítě nejen umožňuje ženám využívat ekonomických příležitostí, ale napomáhá i k tvorbě pracovních míst (v pečovatelském sektoru) a k budování lidského kapitálu (zejména mezi dětmi, jež mají z této péče prospěch). Vzhledem k tomu – a také vzhledem k časovému závazku, který placená práce pro obě pohlaví znamená – jsou tyto investice potřebné i v případě, že je neplacená práce v domácnosti rozdělená rovnoměrněji.

Druhou klíčovou prioritou musí být poskytování rozsáhlé sociální ochrany včetně placeného volna – které rodičům umožní starat se o děti a neztratit přitom kontakt s trhem práce – a podpory příjmu. Rodinné dávky, jako jsou příspěvky na péči o dítě, zmírňují zvýšené riziko chudoby, které je s výchovou dětí spojené. Rodiče-samoživitelé by měli mít podporu vyšší.

Všeobecné penze zase mohou ve stáří podporovat ženy – u nichž je pravděpodobnější, že budou mít méně úspor a aktiv než muži, ale dožijí se vyššího věku. Pomohlo by rovněž zřízení dostupných služeb dlouhodobé péče a reforma režimů společného vlastnictví manželů. A konečně musí zákony o rodině a sociální politika v zájmu ochrany práva žen na společné jmění, sociální dávky a opatrovnictví dítěte uznávat nejen manželství, ale i soužití nesezdaných osob.

Vytvoří-li političtí představitelé balík opatření zaměřený na potřeby soudobých rodin, pak mohou podpořit práva žen, vývoj dětí i zaměstnanost. Taková politika by proto byla přínosem pro ekonomickou dynamiku a snižování chudoby.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

https://prosyn.org/ogBOVIJcs