Yemini child polio vaccination Mohammed Huwais/Stringer

Neodhadnuté riziko infekčních chorob

NEW YORK – Globální obchodní lídři a investoři jsou do značné míry ochromeni dvěma druhy rizika: makroekonomickým a geopolitickým. Aktuálně to znamená zaměřit se na hrozící růst sazeb nastavených Federálním rezervním systémem USA a na nadcházející volby ve Francii a Německu. V dlouhodobějším měřítku to znamená uvědomění si strukturálních rizik jako je vysoký státní dluh, demografické posuny a nedostatek přírodních zdrojů. Existuje však třetí a zřejmě škodlivější riziko, které skryto radaru většiny aktérů s rozhodovací pravomocí: infekční choroby.

Dle bývalého ředitele amerického Centers for Disease Control and Prevention, Toma Friedena, je svět vystaven největšímu riziku globálních chorob ve své historii. Lidé cestují dále a častěji. Dodavatelské řetězce, včetně jídla a léků, se rozprostírají po celém světě. Kupříkladu špatně léčený případ tuberkulózy (TB) v Asii či Africe se může během pár dnů objevit v nemocnici ve Spojených státech.

S ohledem na toto pozadí dělá vědcům starosti nedávný nárůst epidemických nemocí jako je Zika, Ebola či ptačí chřipka. A jsou také znepokojení početním nárůstem život ohrožujících nemocí jako je chřipka, HIV malárie a TB.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FaUEgXJ/cs;

Handpicked to read next