Yemini child polio vaccination Mohammed Huwais/Stringer

Neodhadnuté riziko infekčních chorob

NEW YORK – Globální obchodní lídři a investoři jsou do značné míry ochromeni dvěma druhy rizika: makroekonomickým a geopolitickým. Aktuálně to znamená zaměřit se na hrozící růst sazeb nastavených Federálním rezervním systémem USA a na nadcházející volby ve Francii a Německu. V dlouhodobějším měřítku to znamená uvědomění si strukturálních rizik jako je vysoký státní dluh, demografické posuny a nedostatek přírodních zdrojů. Existuje však třetí a zřejmě škodlivější riziko, které skryto radaru většiny aktérů s rozhodovací pravomocí: infekční choroby.

Dle bývalého ředitele amerického Centers for Disease Control and Prevention, Toma Friedena, je svět vystaven největšímu riziku globálních chorob ve své historii. Lidé cestují dále a častěji. Dodavatelské řetězce, včetně jídla a léků, se rozprostírají po celém světě. Kupříkladu špatně léčený případ tuberkulózy (TB) v Asii či Africe se může během pár dnů objevit v nemocnici ve Spojených státech.

S ohledem na toto pozadí dělá vědcům starosti nedávný nárůst epidemických nemocí jako je Zika, Ebola či ptačí chřipka. A jsou také znepokojení početním nárůstem život ohrožujících nemocí jako je chřipka, HIV malárie a TB.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/FaUEgXJcs