4

Prohraje MMF Ukrajinu?

BOSTON – Úřadující lídr, který ve stagnující ekonomice usiluje o volební výhru, musí stimulovat růst. Tak zní jedna ze základních zásad moderní politiky. Přesto Západ, který se svým spojencům v ukrajinské přechodné vládě snaží pomoci k vítězství ve všeobecných volbách, vypsaných na 25. května, jako by na ni zapomněl.

Namísto toho je v plánu vnutit Ukrajině největší balíček fiskálních úspor, jaký dosud východní Evropa zažila. Tak se hlasy ve volbách získat nedají. Po Ruskem rozpoutaném chaosu hodlá Mezinárodní měnový fond vyvolat na Ukrajině svůj vlastní chaos. Je načase MMF připomenout, že nejvyšší prioritou musí být politická stabilita, ne kontroverzní svazek nouzových reforem.

MMF se už dlouho snaží na Ukrajině prosadit soubor ekonomických „reforem“. Některé jsou rozumné, jiné nikoliv – a dosavadní úspěchy MMF na Ukrajině jsou bídné. Některé z reforem, k jejichž zavedení se MMF dříve snažil Ukrajinu přimět, například privatizace penzí, už se zkoušely jinde a bylo od nich upuštěno. MMF to ne vždy dobře chápe. Dnes se hlavní slabina jeho přístupu k Ukrajině týká spotřebitelských dotací a transferových plateb.

Je pravda, že ukrajinské domácnosti je třeba odstavit od absurdně velkých energetických dotací, které v roce 2012 dosahovaly 7,5 % HDP. Jenže v chladné zemi, kde většina populace k přežití potřebuje dotace do vytápění a zvýšení energetické účinnosti vyžaduje rozsáhlé investice, je náhlé zrušení podpory domácností politicky neschůdné. Žádná vláda, která znenadání oseká dotace na vytápění, nepřežije. Dotace je nezbytné rušit postupně a nahradit je cílenými finančními příspěvky (ukrajinská vláda odhaduje, že náprava tamní energetické politiky vyjde na sto miliard eur), přičemž tyto reformy je nutné provést až po nadcházejících volbách.