4

Zkouška pro čínské plenární zasedání

TOKIO – Na konvenčních názorech v souvislosti s nadcházejícím třetím plenárním zasedáním 18. ústředního výboru Komunistické strany Číny je cosi zvláštního a současně znepokojivého. Jak se toto konkláve plánované na 9.-12. listopadu blíží, pozornost mezinárodního společenství jako by se soustředila především na technokratické politické změny, které jsou pokládány za nezbytné pro restrukturalizaci státem ovládané čínské ekonomiky a dodání nové energie hospodářskému růstu.

Liberalizuje vláda úrokové sazby nebo uvolní kapitálové kontroly? Jak bude revidován fiskální systém? Bude součástí balíku i pozemková reforma?

Seznam otázek pokračuje. Mezi podnikatelskými špičkami mimo Čínu převažuje názor, že nová administrativa prezidenta Si Ťin-pchinga upevnila svou moc a osvojila si nové pravomoci k prosazení dalekosáhlých hospodářských reforem. Si a jeho kolegové prý nyní potřebují jen správně nastavit konkrétní politiku.

Na povrchu se podobné názory mohou zdát rozumné. V čínském politickém systému orientovaném shora dolů je jednotné vedení pokládáno za zcela způsobilé přinutit byrokracii, aby se podrobila jeho přáním. V době, kdy je Siova protikorupční kampaň v plném proudu a kdy Po Si-lajovo uvěznění funguje jako varování nepřátelům nového prezidenta (bez ohledu na to, jak vysoce jsou postavení), se všeobecně předpokládá, že čínští představitelé na všech úrovních nejspíš sklapnou podpatky a budou držet linii.