Urban planning model in Dubai

Nové století pro Blízký východ

NEW YORK – Spojené státy, Evropská unie a Západem vedené instituce, jako je Světová banka, se opakovaně ptají, proč si Blízký východ nedokáže sám vládnout. Tuto otázku kladou poctivě, ale bez velké prozíravosti. Zdaleka nejvýznamnější překážkou dobrého vládnutí v regionu je totiž skutečnost, že si region sám nevládne: jeho politické instituce jsou ochromené v důsledku opakovaných amerických a evropských intervencí, jejichž počátky sahají do období první světové války a na některých místech ještě dál.

Jedno století stačilo. Rok 2016 by měl být začátkem nového století domácí blízkovýchodní politiky, naléhavě zaměřené na problémy trvale udržitelného rozvoje.

O osudu Blízkého východu na příštích 100 let se rozhodlo v listopadu 1914, kdy se Osmanská říše přidala v první světové válce na stranu pozdějších poražených. Výsledkem byla demontáž impéria, přičemž hegemonii nad jeho zbytky získaly vítězné mocnosti, Velká Británie a Francie. Británie, která už od roku 1882 ovládala Egypt, fakticky získala kontrolu nad vládami v dnešním Iráku, Jordánsku, Izraeli, Palestině a Saúdské Arábii, zatímco Francie, která už ovládala velkou část severní Afriky, získala kontrolu nad Libanonem a Sýrií.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aWORidy/cs;