Mír na Blízkém východě všemi dostupnými prostředky

RAMALLÁH – V blízkovýchodním konfliktu se něco děje, ale je těžké říct co. Zdá se, že průlom je na dosah ruky, ačkoliv všechny strany jako by dál lpěly na svých tradičních stanoviscích. Liga arabských států dala zelenou nepřímým palestinsko-izraelským rozhovorům a různá fóra palestinského vedení schválila obnovení rozhovorů. Dokonce i obvykle bouřlivý palestinský vyjednavač Saíb Irikát zmírnil svou rétoriku a palestinský prezident Mahmúd Abbás poskytl izraelské televizi optimistický rozhovor.

Izrael však veřejně nepřistoupil na americký a palestinský požadavek zrušit výstavbu osad v Jeruzalémě, schválenou během nedávné návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena v Izraeli. Izraelští činitelé, kteří popírají palestinské tvrzení, že mezi USA a Izraelem existuje tajná dohoda, mají naopak očividně v úmyslu pokračovat ve výstavbě židovských domů v okupovaném východním Jeruzalémě. Co se tedy děje?

Za prvé se opět přesouváme do sféry, kterou Henry Kissinger kdysi nazval říší „konstruktivní nejednoznačnosti“. Palestincům se prostřednictvím vzkazu od prezidenta Baracka Obamy, který jim doručil jeho zvláštní vyslanec George Mitchell, dostalo ujištění, že se Izraelci v nadcházejících čtyřech měsících nepřímých vyjednávání nedopustí žádných „provokací“. Když však byli Palestinci požádáni o vyjasnění, přiznali, že v této věci neexistuje žádný písemný slib.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/oPp0lAx/cs;