Medical equipment

Zdravotnická revoluce na Blízkém východě

KÁHIRA – Během nedávné cesty do Jordánska a Egypta v rámci obchodní mise pod vedením amerického ministerstva obchodu mě ohromil potenciál tohoto regionu stát se významným centrem nejmodernější medicíny. Při správné kombinaci politik a dostatku politické vůle by se Blízký východ mohl stát důležitou součástí světového zdravotnického výzkumu. Zejména může sehrát klíčovou roli v oblasti farmaceutických klinických zkoušek zaměřených na zkoumání vlivu oblasti původu pacientových předků na bezpečnost, účinnost a efektivnost léčebných postupů.

S rozšiřováním našich poznatků o genetice začíná být zřejmé, že původ našich předků hraje stěžejní roli při stanovování účinnosti některých léků. Studie například ukázaly, že pacienti evropského původu lépe reagují na betablokátory a inhibitory ACE než lidé s kořeny v Africe. Také při volbě optimální medikace proti hypertenzi a kardiovaskulárním onemocněním se často zohledňuje, ze kterého světadílu pacient pochází.

Dalším příkladem je antikoagulant warfarin. Výzkumy se zjistilo, že pacienti afrického původu vyžadují vyšší dávky než lidé původem z Evropy; pacientům asijského původu stačí dávky nižší. Studie tacrolimu, léku používaného k prevenci odmítnutí orgánu po transplantaci, zase naznačují, že afroameričtí pacienti potřebují vyšší dávky než jejich bělošské protějšky.

https://prosyn.org/kj8gKPtcs