Integrace Blízkého východu


Současné úsilí o oživení „cestovní mapy“ ke konečnému urovnání palestinsko-izraelského konfliktu a vytvoření palestinského státu je teprve v předběžné fázi. Jednou z těchto předběžných snah byla i nedávná mezinárodní konference v Londýně, která si kladla za cíl podpořit reformy v palestinské samosprávě a získat podporu pro obnovená jednání s Izraelem.


Já ovšem tvrdím, že zprostředkovatelského úsilí není zapotřebí: Palestinci dnes potřebují partnery. Jejich přirozeným a historickým partnerem v konfliktu s Izraelem přitom vždy bylo Jordánsko.

Toto partnerství se nikdy nezpřetrhalo. Články 3 a 8 jordánské mírové smlouvy s Izraelem se výslovně zmiňují o problému uprchlíků jako o jedné z nejvýznamnějších otázek, které je stále potřeba vyřešit, a poukazují rovněž na nevyřešený stav přeshraničních úmluv a otázky Jeruzaléma. Jordánsko nestojí stranou současného mírového procesu, ale je jeho nezbytnou součástí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/W4fDMOA/cs;