brown38_Chris McGrath_Getty Images_refugee children Chris McGrath/Getty Images

Inovace ve vzdělávání na Blízkém východě

LONDÝN – K podpoře milionů nově vysídlených na Blízkém východě jsou zapotřebí prostředky dalece přesahující kapacity Organizace spojených národů; v oblasti humanitární pomoci se jedná o setrvalou výzvu pro firmy, nadace i dárce ve veřejném sektoru. Mírové sbory OSN se sice financují systémem „určených příspěvků,“ ale humanitární pomoc závisí na dobrovolných darech. Vzdělávání, které má nižší prioritu než základní potřeby k přežití jako potraviny a přístřeší, se velice často pomíjí.

Tento nedostatek je mnohem nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Máme vlastně před sebou vzdělávací krizi, u níž hrozí, že za sebou zanechá ztracenou generaci mladých lidí bez naděje na lepší budoucnost. Většina ze šesti milionů syrských dětských vysídlenců zůstává bez školní docházky a zhruba 250 tisícům mladých lidí unikají vysokoškolská studia. Ve válkou rozervaném Jemenu a Iráku nechodí do školy miliony dalších dětí. Některé projdou školním věkem, aniž by kdy vstoupily do školní třídy.

Díky Platformě pro řešení vzdělávání v krizových situacích (PEER) se však mohou charity, filantropové a nadace spojit, aby studentům mezi uprchlíky pomohli najít příležitosti k vyššímu vzdělávání a zajistili azyl pro vysokoškolské učitele a profesory perzekuované režimem syrského prezidenta Bašára al-Asada. PEER propojí syrské uprchlíky připravené na vysokoškolské studium se školami připravenými na uprchlíky a nakonec bude fungovat jako internetový uzel vyššího vzdělávání pro vysídlené studenty všech ročníků na světě.

https://prosyn.org/c8CfumGcs