0

Mikroevropa

STOCKHOLM – V době, kdy jsou Spojené státy ochromeny kolapsem na Wall Streetu, by měla přijít chvíle pro Evropu. Role Evropské unie ve světě přesto oslabuje; svět jí dnes naslouchá méně než před 15 lety. Jak uvedl prominentní asijský diplomat a vědec, Singapurec Kishore Mahbubani: „Evropané jsou bezvýznamní ve velkých světových otázkách, posedlí vnitřním procesem, kulturně arogantní, zbabělí ve vztahu k USA a slepí vůči vzestupu Asie.“

Má-li Evropa získat významnější roli v globálním vedení, musí zvrátit svůj dlouhodobý hospodářský úpadek. Zamysleme se nad důkazy o tomto úpadku:

·        Vlastnictví : Po staletích, kdy rozvojovému světu dominovaly evropské korporace, se trend obrací. Indičtí, blízkovýchodní a jiní investoři skupují evropské ocelárny a automobilky. V následujících letech pozorně sledujme Čínu a Rusko.

·        Měnové kurzy : Když se dolar loni propadl a ještě více narušil evropskou konkurenceschopnost, projevily se Mezinárodní měnový fond vedený Evropany i Evropská centrální banka jako neschopné. Nejvyšší evropští představitelé místo toho odletěli do Číny, aby s kloboukem v ruce žádali o podporu. Dolar sice nedávno vůči euru posílil, avšak Evropané na to neměli žádný vliv.