Velké úspěchy malých zemí

CURYCH – Skotské hlasování o nezávislosti na Velké Británii vyvolalo rozsáhlou debatu o odtrženectví malých států, jako byly Slovinsko a Chorvatsko v roce 1991, případně o dnešním tíhnutí španělského autonomního společenství Katalánsko k nezávislosti. Ani úzké zaměření na politické a ekonomické důsledky pro Skotsko a Velkou Británii – a koneckonců ani jednoznačně prounionistický výsledek referenda – by však nemělo zastínit širší ponaučení z jednoho z velmi přehlížených geopolitických trendů naší doby: vzestupu malých zemí.

Přibližně 75% dnešních malých států vzniklo v posledních 70 letech, většinou jako výsledek obecnějších demokratických přerodů a ruku v ruce s růstem obchodu a s globalizací. Úspěchy a nezdary těchto zemí jsou pro současné diskuse podstatnější než například fiskální důsledky případné skotské nezávislosti.

Ponaučení, která si můžeme z těchto případů vzít, jsou užitečná nejen pro nové a potenciálně nové malé země. Relativně mladé malé státy v Africe, Karibiku a na Blízkém východě mohou mít užitek i z toho, když se ponoří do tajemství úspěchu Singapuru, do příčin a následků irské realitní bubliny či do dánského rozhodnutí vybudovat navzdory relativnímu bezpečí této země silné protiteroristické kapacity. Tyto úvahy jim rozhodně mohou pomoci vytyčit trasu vedoucí k hospodářské prosperitě a sociální soudržnosti.

https://prosyn.org/KQsHSMics