2

Potápějící se měny rozvíjejících se trhů

MNICHOV – Pro mnoho rozvíjejících se ekonomik začal rok 2014 nevesele. Obavy z výrazného zpomalení čínské ekonomiky a prudkého poklesu argentinského pesa vůči dolaru vyvolaly u řady měn zemí s rozvíjejícími se trhy silné tlaky na prodej. Současná volatilita však není předzvěstí trvalého slabšího růstu v rozvíjejících se ekonomikách jako celku. Je potřeba rozlišovat a právě to dnes finanční trhy dělají.

Rozsah potíží se stát od státu výrazně liší. Například problémy, které v současné době sužují Argentinu, lze sotva označit za překvapení. Naopak jsou téměř nevyhnutelným důsledkem několikaletého špatného řízení země, které podnítilo vysokou inflaci, ošklivě nadhodnocenou měnu a masivní erozi zahraničních rezerv.

Naproti tomu měny rozvíjejících se ekonomik střední a východní Evropy zůstávají relativně stabilní. Například polský zlotý si díky robustnímu hospodářskému výkonu země v podstatě udržel směnný kurz k euru, když od počátku roku (do začátku února) klesl o 2,2%. Maďarský forint klesl vůči jednotné měně ve stejném období o něco málo přes 5%, avšak tento pokles je méně prudký než v minulosti, kdy byl devizový kurz kvůli makroekonomickým problémům země mnohem citlivější na změny nálady na trhu.

Stabilizace ekonomiky eurozóny a snížení nerovnováh pomohly zlepšit růstové vyhlídky pro země střední a východní Evropy. Většina těchto zemí navíc učinila pokroky při omezování vlastních nerovnováh. Naproti tomu ruský rubl letos pokračuje ve zdlouhavém pádu střemhlav, když se do začátku února propadl oproti euru o více než 5,5%. Důvody jsou převážně domácího charakteru: špatné investiční klima, silný odliv kapitálu a scvrkávající se přebytek běžného účtu.