Možnosti pro Evropu

STANFORD – Mnozí Evropané dospěli k přesvědčení, že už přestáli hospodářskou a finanční bouři. Deficity a dluh se v posledních dvou letech stabilizovaly. Výnosy ze suverénního dluhu slabých ekonomik na okraji eurozóny prudce klesly. Portugalsko a Irsko opustily sanační programy. Diskuse o vystoupení Řecka z eurozóny zeslábly.

To všechno je pravda, ale je tu jeden velký háček: hospodářský růst v Evropské unii zůstává neduživý. HDP v Nizozemsku a Itálii v posledním čtvrtletí klesl a francouzský HDP se sotva hnul z místa. Prognostici upravují odhady pro rok 2014 směrem dolů a růst eurozóny má podle nich meziročně dosáhnout pouhé 1%. Nezaměstnanost v eurozóně jako celku zůstává na závratných 11,6%, zatímco ve Spojených státech činila v nejhorším období velké recese 10%. V Řecku a ve Španělsku přitom míra nezaměstnanosti přesahuje 25% – a mezi mladými lidmi je ještě vyšší.

Evropskou ekonomiku dál svazují tři problémy – suverénní dluh, euro a rozkolísané banky –, a to navzdory několika novým politickým opatřením: Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM), politice Evropské banky spočívající ve snadno dostupných penězích a držení suverénního dluhu a listopadovému převzetí dohledu ECB nad zhruba 130 největšími bankami působícími v celé eurozóně. Žádná z těchto reforem však nepostačovala k obnově silnějšího růstu, který Evropa zoufale potřebuje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ftKMFyY/cs;