0

Spojit se a rozpadnout se

STANFORD – Miliony lidí z celého světa sledovaly sportovní výkony na olympijských hrách v Soči i zahajovací a závěrečný ceremoniál, které majestátně vyobrazovaly ruské dějiny a kulturu. Náklady však byly obrovské, údajná korupce skličující a kontrast s politickou situací na nedaleké Ukrajině alarmující.

Poté, co se přihlásil k asociační dohodě s Evropskou unií, se bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč raději rozhodl pro těsnější vztahy s Ruskem, a to na základě obrovského tlaku Kremlu i příslibu financí v objemu 15 miliard dolarů. Následovaly tři měsíce protestů a výtržností. Parlamentní hlasování zbavilo Janukovyče moci a prezident uvyklý životu na vysoké noze uprchl do Ruska. Situace zůstává napjatá a těkavá. Ruští vojáci okupují Krym a evropští i američtí představitelé hrozí Rusku zavedením přísných sankcí, nebude-li respektovat suverenitu Ukrajiny.

Ukrajinská nejednotnost je však zjevná. Východní Ukrajina má úzké jazykové, kulturní i ekonomické vazby na Rusko, zatímco západní Ukrajina se více přiklání ke kontinentální Evropě. Některé ukrajinské regiony byly v minulosti součástí Ruska, Polska nebo Osmanské říše. Petr Veliký, jehož pozápadňování Ruska v osmnáctém století bylo v Soči vyobrazeno, bojoval proti krymským Tatarům, řadu jejichž potomků Stalin rozptýlil do jiných koutů bývalého Sovětského svazu. Někteří lidé se obávají, že by se Ukrajina mohla rozpadnout.

Asociační dohoda s EU mohla znamenat obrovské dobrodiní pro ukrajinské hospodářství. Když menší ekonomiky získají přístup na mnohem větší trh, zvyšuje se objem obchodu a rostou mzdy, přičemž malá část obchodní expanze je odkloněna z jiných zemí (což je jedna z ruských obav).