Spojit se a rozpadnout se

STANFORD – Miliony lidí z celého světa sledovaly sportovní výkony na olympijských hrách v Soči i zahajovací a závěrečný ceremoniál, které majestátně vyobrazovaly ruské dějiny a kulturu. Náklady však byly obrovské, údajná korupce skličující a kontrast s politickou situací na nedaleké Ukrajině alarmující.

Poté, co se přihlásil k asociační dohodě s Evropskou unií, se bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč raději rozhodl pro těsnější vztahy s Ruskem, a to na základě obrovského tlaku Kremlu i příslibu financí v objemu 15 miliard dolarů. Následovaly tři měsíce protestů a výtržností. Parlamentní hlasování zbavilo Janukovyče moci a prezident uvyklý životu na vysoké noze uprchl do Ruska. Situace zůstává napjatá a těkavá. Ruští vojáci okupují Krym a evropští i američtí představitelé hrozí Rusku zavedením přísných sankcí, nebude-li respektovat suverenitu Ukrajiny.

Ukrajinská nejednotnost je však zjevná. Východní Ukrajina má úzké jazykové, kulturní i ekonomické vazby na Rusko, zatímco západní Ukrajina se více přiklání ke kontinentální Evropě. Některé ukrajinské regiony byly v minulosti součástí Ruska, Polska nebo Osmanské říše. Petr Veliký, jehož pozápadňování Ruska v osmnáctém století bylo v Soči vyobrazeno, bojoval proti krymským Tatarům, řadu jejichž potomků Stalin rozptýlil do jiných koutů bývalého Sovětského svazu. Někteří lidé se obávají, že by se Ukrajina mohla rozpadnout.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bIUn0cY/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now