Spojit se a rozpadnout se

STANFORD – Miliony lidí z celého světa sledovaly sportovní výkony na olympijských hrách v Soči i zahajovací a závěrečný ceremoniál, které majestátně vyobrazovaly ruské dějiny a kulturu. Náklady však byly obrovské, údajná korupce skličující a kontrast s politickou situací na nedaleké Ukrajině alarmující.

Poté, co se přihlásil k asociační dohodě s Evropskou unií, se bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč raději rozhodl pro těsnější vztahy s Ruskem, a to na základě obrovského tlaku Kremlu i příslibu financí v objemu 15 miliard dolarů. Následovaly tři měsíce protestů a výtržností. Parlamentní hlasování zbavilo Janukovyče moci a prezident uvyklý životu na vysoké noze uprchl do Ruska. Situace zůstává napjatá a těkavá. Ruští vojáci okupují Krym a evropští i američtí představitelé hrozí Rusku zavedením přísných sankcí, nebude-li respektovat suverenitu Ukrajiny.

Ukrajinská nejednotnost je však zjevná. Východní Ukrajina má úzké jazykové, kulturní i ekonomické vazby na Rusko, zatímco západní Ukrajina se více přiklání ke kontinentální Evropě. Některé ukrajinské regiony byly v minulosti součástí Ruska, Polska nebo Osmanské říše. Petr Veliký, jehož pozápadňování Ruska v osmnáctém století bylo v Soči vyobrazeno, bojoval proti krymským Tatarům, řadu jejichž potomků Stalin rozptýlil do jiných koutů bývalého Sovětského svazu. Někteří lidé se obávají, že by se Ukrajina mohla rozpadnout.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bIUn0cY/cs;