0

Bush potřebuje věnovat Mexiku pozornost

Hraje George Bush mrtvého brouka, zatímco se finanční infrastruktura Latinské Ameriky hroutí? Mnoho lidí v této oblasti si to myslí a pozoruje, jak prezident Spojených států dává ruce pryč od situace v Argentině a od blížící se finanční bouře v Brazílii.

Je načase, abychom americkému prezidentovi připomněli jeho vlastní slova pronesená v době, kdy poprvé vstupoval do Bílého domu. Prezident Bush tenkrát řekl, že mu hluboce záleží na prosperující, svobodné a demokratické Latinské Americe. Při jedné příležitosti dokonce vážil cestu na jih od řeky Rio Grande, aby to dokázal. Zatímco však latinskoameričtí a hispánští voliči ve Spojených státech jeho občasný zájem o ně oceňují, obyvatelé Latinské Ameriky nyní potřebují více než sladká a nic neznamenající slova.

Pokud si prezident Bush přeje, aby byl brán v Latinské Americe vážně, musí překonat propast mezi zdáním , že se o věci zajímá, a mezi skutečným zájmem o osud jižních sousedů Spojených Států. Nejlepším místem, kde by mohl začít, je Mexiko, které se od teroristických útoků na New York a Washington na podzim minulého roku stalo obětí mírného přezírání.

Mexiko je ukazatelem toho, nakolik jsou Spojené státy ve věci Latinské Ameriky ochotny konat a nejen mluvit o novém přístupu k ní. Pokud se Bushův tým nedokáže sejít se svým "nejlepším" sousedem a obnovit jednání o přistěhovalectví a společném rozvoji, vzbudí to pocit, že o svém dobrém sousedství nemluvil vážným tónem. Bushově vládě nemusíme připomínat, že toto sousedství je na pokraji krize. Nejenom že se zhroutila Argentina a že Brazílie vrávorá, ale padá také Kolumbie, Venezuela se začíná otřásat a rozvoj Peru se zastavil.