Machismus po mexicku

Sedíme v restauraci v hlavním městě Mexika a Monica najednou začne cosi usilovně hledat v kabelce. Vytáhne mobilní telefon a kontroluje si zprávy. ,,Děje se něco?" ptám se. ,,Ne, ne, to nic," usměje se, ,,jenom můj manžel. Je celý nesvůj, když volá a já to neberu. Vždycky musím mít zapnutý mobil - aby věděl, kde jsem." ,,Jako že chce o tobě vždycky všechno vědět," pravím a ona se zasměje.

Monika mi trochu rozpačitě vykládá, že Estéban je vlastně docela otevřený, a mně v tu chvíli dochází, že od svých přítelkyň a pacientek slýchám poslední dobou totéž. Mobilní telefon se pro muže stal novým nástrojem, jak kontroloval jejich ženy. Telefonují jim a nutí je, aby byly doma co nejdříve. Machismus se v Mexiku už moc nenosí, ale kontrola je ,,in" pořád.

Dnes už se skoro nevidí, že by muž své ženě nedovolil studovat, pracovat nebo jít během dne ven. Téměř čtyřicet procent žen v aktivním věku chodí do práce, na střední i vysoké školy chodí zhruba stejný počet mužů i žen a průměrný rozdíl ve výdělku mezi muži a ženami, kdy ženy vydělávají přibližně sedmdesát procent mzdy mužů, je srovnatelný s vyspělým světem. Ženy v Mexiku si stále více uvědomují svá práva a požadují rovné zacházení na pracovišti i v politice.

https://prosyn.org/PAmDmDTcs