1

Mexiko v plamenech

MEXICO CITY – V roce 1994, kdy Mexiko zažívalo ještě vážnější krizi než je ta současná, zinscenovalo ve státě Chiapas ozbrojené povstání guerillové hnutí takzvaných Zapatistů. Byl zavražděn vybraný následovník prezidenta, a aby toho nebylo málo, hodnota pesa sletěla o téměř 70%. Současná krize není tak zlá, ale dostáváme se na dohled.

V prosinci 2012 se za neblahých okolností ujal prezidentského úřadu Enrique Peña Nieto. Byl zvolen pouhými 38% hlasů, bez většiny v každé z komor Kongresu a s opozicí kontrolující hlavní město Mexico City. Druhý v pořadí, opoziční lídr Andrés Manuel López Obrador, výsledky voleb zpochybňoval.

Peña Nieto čelil náročným výzvám. Jeho Institucionální revoluční strana (PRI) vládla v Mexiku 70 let, dokud nebyla smetena od moci v roce 2000. Velká část mexických voličů ji nadále podezřívala z korupce, autoritářství a ekonomické neschopnosti. Předchůdce prezidenta Peña Nieto, Felipe Calderón, mu odkázal drogovou válku, která již stála více než 60 000 lidských životů a více než 22 000 Mexičanů se pohřešuje.

Nejdříve to vypadalo, že se Peña Nietovi podaří situaci obrátit. Uzavřel dohodu s oběma opozičními stranami, středo-pravicovou Stranou národní akce (PAN) a středo-levicovou Demokratickou revoluční stranou (PRD), a podařilo se mu prosadit významné změny v legislativě. Byl oslavován jako reformátor světového měřítka. Země si žila svůj “Mexický moment“, jak to nazval jeho tým a nakonec se zdála být na pokraji splnění velkého snu.