Developing economies - Mexico Pedro Pardo/Getty Images

Uchránit rozvíjející se trhy před Trumpy

MÉXICO – Je snadné soucítit s Mexikem, když jej teď americký prezident Donald Trump proměnil v politickou piñatu. Pokud Trump prosadí svou, severní hranice Mexika dostane „velkou, nádhernou zeď“ a podmínky Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), která má pro mexické hospodářství zásadní význam, budou upraveny tak, aby vyhověly agendě „Ameriky na prvním místě“. A jako kdyby to nestačilo, mexické kapitálové a měnové trhy nejvíc odskáčou nestabilní měnové a fiskální politiky USA.

Nejde ale jen o Mexiko. Jeho zkušenost má svou váhu pro všechny rozvíjející se ekonomiky, neboť Trump zpochybnil celý rámec globálního obchodu a otevřenosti. A pokud se lze řídit Trumpovým vystoupením na nedávném summitu G7 na Sicílii, lze očekávat, že tento týden na summitu G20 v Hamburku bude v útoku proti globalizaci pokračovat.

Jen málo zemí přijalo globalizaci tak bezvýhradně jako Mexiko, které je dnes jednou z nejotevřenějších ekonomik na světě. Rozvíjející se ekonomiky se obecně držely strategií růstu taženého exportem, jaké měli asijští tygři (Hongkong, Singapur, Jižní Korea a Tchaj-wan). Mexiko ale šlo dál a přiklonilo se ke zpracovatelskému průmyslu jako způsobu, jak svou ekonomiku diverzifikovat od těžby ropy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/K6DvCFV/cs;