Přehodnocení merkantilismu

CAMBRIDGE – Podnikatel vstoupí do kanceláře ministra a prohlásí, že potřebuje pomoc. Jak se má ministr zachovat? Má pozvat podnikatele na kávu a zeptat se, jak mu vláda může pomoci? Anebo ho má vyhodit s poukazem na zásadu, že vláda nemá rozdávat firmám dárečky?

Tato otázka je pro politiky i ekonomy těžkým oříškem. Na jedné straně stojí nadšení zastánci volného trhu a neoklasičtí ekonomové, kteří vyznávají přísné oddělení státu od byznysu. Rolí vlády je podle jejich názoru stanovit jasná pravidla a regulace a poté nechat firmy, ať plavou nebo se utopí samy. Veřejní činitelé by si měli držet odstup od soukromých zájmů a nikdy jim nenadbíhat. Králem nejsou výrobci, nýbrž spotřebitelé.

Tento názor odráží letitou tradici, která sahá až k Adamu Smithovi a dodnes hrdě existuje v učebnicích o ekonomii. Je to také převládající hledisko řízení státu v USA, Velké Británii a dalších zemích uplatňujících angloamerický model – i když se skutečná praxe od těchto idealizovaných principů často odchyluje.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/t7jaPXdcs