Antisemitovy paměti

Nejzarputilejší antisemitský a ultranacionalistický rumunský politik Corneliu Vadim Tudor se usilovně snaží přesvědčit lidi, že se změnil. Pro většinu novinářů a politických vědátorů v Rumunsku však tato sebeproklamovaná vycizelovaná konverze působí v případě člověka s bezkonkurenčním fanfarónským nadáním jen jako další politická fraška.

Kdyby byl Tudor pouhým politickým klaunem, pak by otázka, zda ještě stále nenávidí Židy, neměla žádnou důležitost. Tudor ovšem představuje politickou sílu, s níž je třeba počítat. S blížícími se parlamentními a prezidentskými volbami chce každý zjistit, co má vlastně za lubem.

Tudor býval dvorním básníkem někdejšího diktátora Nicolae Ceauşescua. Podporoval Securitate (rumunskou komunistickou tajnou policii) a velebil Ceauşescuovo vlastenectví. Po zhroucení komunismu obviňoval ze všech nedostatků reformního procesu „cizáky" - tedy Západ, rumunskou menšinu etnických Maďarů a zejména Židy. Dokonce rozvinul kult maršála Iona Antonescua, rumunského diktátora z let 1940-1944 a Hitlerova spojence, který nařídil masakr asi dvou set tisíc Židů. Zběsilost Tudorovy rétoriky namířené proti každému, kdo se mu postavil, narostla do výšin nepoznaných od fašistické éry.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/g8Pzg8D/cs;