Tavicí kotel, nebo hospodářské zatavení

V obavách z přílivu pracovníků z nových členských zemí střední a východní Evropy vystavěly staré členské země EU vysoké bariéry, které mají tomuto přílivu zabránit. I přes rétoriku otevřených trhů EU se volný pohyb pracovních sil nebude většiny občanů nových členských zemí týkat ještě nejméně dalších sedm let.

Tento přístup je z politického hlediska pochopitelný, ale chybný. Jednou z klíčových vymožeností Evropské unie je totiž volný pohyb zboží a vstupů. Vždyť jakou by bez této podmínky byla EU unií? A co by vlastně nové členské země jinak z členství získaly, kromě otravných zásahů bruselské byrokracie?

Vzhledem ke značným nadějím, které předcházely vstupu nových zemí do EU, a ke skoupému postoji unie k novým členům by nemělo nikoho překvapit, kdyby se v těchto zemích brzy začala utvářet protievropská reakce. Léčba je tedy stejně špatná jako sama choroba: diskriminace vůči novým členům vytváří vlastní problémy pro unii.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OUUsJu3/cs;