0

Seznámení s Medveděvem

LONDÝN – V roce 2001 George W. Bush prohlásil, že pohlédl Vladimíru Putinovi do očí a spatřil blízkého přítele Západu. Putin pak přikročil k obnově autoritářské vlády v Rusku. Dnes se dost možná předáci Západu chystají tuto chybu zopakovat s Dmitrijem Medveděvem.

Nedělní volba byla spíše korunovací než soutěží. Jedinými Medveděvovými konkurenty byli zkrachovalí politici z 90. let jako Vladimír Žirinovskij, který se už dávno z protofašisty změnil v kremelského loajalistu, a Andrej Bogdanov, náhražkový „demokrat“, jemuž Kreml dovolil kandidovat proto, aby ošálil Západ a vnutil mu představu, že proběhlo skutečné klání.

Je tedy překvapivé, že by Medveděv měl být tolika lidmi na Západě veleben jako „liberál“. Je to jen tím, že nám byl vštípen strach z někoho horšího, nějakého zbraněmi řinčícího silovika (někdejšího či současného příslušníka bezpečnostních služeb), například bývalého ministra obrany Sergeje Ivanova? Anebo Medveděv představuje nefalšovanou příležitost k prosekání ledů v současné malé studené válce mezi Ruskem a Západem?

Medveděv je skutečně sympatický. Putinův původ byl v KGB, zatímco Medveděv je právník, který zaútočil na ruský „právní nihilismus“ a pranýřoval módní koncepci „svrchované demokracie“. Po sedmi letech v křesle předsedy správní rady Gazpromu je Medveděv znám v obchodních kruzích. V Davosu dokáže obsáhle hovořit. Nosí hezké obleky. Nevypadá jako typický postsovětský byrokrat ani jako agent KGB. Je velkým fanouškem rockerů 70. let Deep Purple.