Albany climate march Pacific Press

Hospodářská politika, kterou by měl Trump uskutečňovat

LONDÝN – Zatímco úřadu prezidenta USA se ujímá Donald Trump, skupina 35 prominentních mezinárodních lídrů z oblasti byznysu, pod vedením výkonného ředitele společnosti Unilever Paula Polmana a mé osoby, předstupuje na obranu otevřených trhů, na podporu boje proti změně klimatu a s požadavkem důrazného postupu proti globální nerovnosti. Jedná se o stěžejní prvky toho, co považujeme za jedinou životaschopnou ekonomickou strategii pro Spojené státy a svět.

Nedávné volební výsledky, včetně Trumpova zvolení, upozorňují na vyostřující se pocit ekonomické křivdy mnoha domácností napříč vyspělým světem. Bezprecedentní globalizace během 20 let před finanční krizí roku 2008 téměř každému zvýšila příjmy. U nejchudší třetiny lidstva se příjmy zvýšily o 40-70 % a u prostřední třetiny o 80 %. Hornímu 1 % se dařilo ještě lépe – dokonce o tolik lépe, že teď podnikatelská elita čelí mocné protireakci.

Přesto téměř nevzrostly příjmy klíčové skupiny: domácností s nižšími středními příjmy. Přitom právě tato skupina od roku 2008 nese hlavní zátěž úsporných opatření. Není divu, že její příslušníci se cítí globalizací „opomíjení“ – a domáhají se změny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Owf5iCl/cs;