3

Jak restartovat globalizaci

DUBAJ – Globalizace je na ústupu, jak v poslední době zaznamenala řada lidí. Navzdory všem jejím nesporným přínosům vyvolávala problémy s vládnutím a řízením, které odhalily nedostatečnost národních vlád a mezinárodních institucí.

Lidé všude na světě, bohatí i chudí, se tak museli potýkat s problémy – od zkrachovalých států po zkrachovalé banky, od přehnaného rybolovu po přehnanou nezaměstnanost, od klimatických změn po hospodářskou stagnaci –, k nimž globalizace přispívá, avšak nedokáže je účinně řešit. Křehké instituce vyvolaly nepříznivou politickou reakci a hrozbu katastrofy na mnoha frontách.

Mark Leonard, ředitel Evropské rady pro zahraniční vztahy a spolupředseda nové Rady pro globální agendu Světového ekonomického fóra pro oblast geoekonomie, si všiml, že vzájemná provázanost, která dříve představovala hospodářský přínos, se nyní stala také hrozbou. „Nikdo není ochoten připravit se o výhody globální ekonomiky,“ napsal nedávno, „ale všechny velké mocnosti přemýšlejí, jak se ochránit před jejími riziky, vojensky i jinak.“ Leonard dále uvedl: „Zdá se, že po 25 letech stále těsnějšího propojování se svět hodlá opětovně segregovat.“

K tomuto „novému izolacionismu“ se přičítá fakt, že vlády, nadnárodní korporace a mezinárodní orgány bývají často příliš roztěkané na to, aby si zachovaly nadhled potřebný k vybudování rozsáhlé agendy řešení problémů. Pro politické představitele, kteří čelí volebním kalendářům či jiným krátkodobým tlakům, může „dlouhodobé plánování“ znamenat pouhé čtyři roky nebo ještě méně.