Špionážní problém Silicon Valley

DAVIS, KALIFORNIE – V nedávném dopise americkému prezidentu Baracku Obamovi generální ředitel Cisco Systems John Chambers požádal, aby Národní bezpečnostní agentura (NSA) přestala zadržovat výrobky společnosti a přidávat do nich zařízení ke špehování zahraničních zákazníků. Taková je nejnovější epizoda v seriálu odhalení, jak americké firmy v oboru informačních technologií (IT) vědomě či nevědomě narukovaly do „války proti teroru“ – odhalení ohrožující globální dominanci amerického sektoru IT.

Od chvíle, kdy na světlo vyšel rozsah špehování internetu ze strany NSA, vlády a velké firmy mimo Spojené státy pochybují o schopnosti amerických IT firem zaručit bezpečnost jejich produktů. Centrální postavení Ameriky ve světové informační ekonomice, které se ještě před dvěma lety jevilo jako dobře zajištěné, je teď v ohrožení – což je skutečnost, která by měla budit obavy u všech podnikatelů, manažerů, zaměstnanců a investorů v americkém průmyslu.

V tomto zvratu událostí je větší než malé množství ironie. Kořeny globálního primátu Ameriky na poli IT lze vystopovat až k jejímu aparátu národní bezpečnosti. Po druhé světové válce, zejména poté, co Sovětský svaz v roce 1957 vypustil na oběžnou dráhu Sputnik, Spojené státy rozsáhle investovaly do vývoje elektrotechniky a později výpočetní techniky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VPrxULM/cs;