Špionážní problém Silicon Valley

DAVIS, KALIFORNIE – V nedávném dopise americkému prezidentu Baracku Obamovi generální ředitel Cisco Systems John Chambers požádal, aby Národní bezpečnostní agentura (NSA) přestala zadržovat výrobky společnosti a přidávat do nich zařízení ke špehování zahraničních zákazníků. Taková je nejnovější epizoda v seriálu odhalení, jak americké firmy v oboru informačních technologií (IT) vědomě či nevědomě narukovaly do „války proti teroru“ – odhalení ohrožující globální dominanci amerického sektoru IT.

Od chvíle, kdy na světlo vyšel rozsah špehování internetu ze strany NSA, vlády a velké firmy mimo Spojené státy pochybují o schopnosti amerických IT firem zaručit bezpečnost jejich produktů. Centrální postavení Ameriky ve světové informační ekonomice, které se ještě před dvěma lety jevilo jako dobře zajištěné, je teď v ohrožení – což je skutečnost, která by měla budit obavy u všech podnikatelů, manažerů, zaměstnanců a investorů v americkém průmyslu.

V tomto zvratu událostí je větší než malé množství ironie. Kořeny globálního primátu Ameriky na poli IT lze vystopovat až k jejímu aparátu národní bezpečnosti. Po druhé světové válce, zejména poté, co Sovětský svaz v roce 1957 vypustil na oběžnou dráhu Sputnik, Spojené státy rozsáhle investovaly do vývoje elektrotechniky a později výpočetní techniky.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/VPrxULMcs