Knokautový umělec v Bank of England

LONDÝN – Když v Kanadě prohlásíte, že jste z Londýna, místní vám často položí otázku, zda máte na mysli London v provincii Ontario, anebo Londýn v Anglii. Tato otázka mi odjakživa jde trochu na nervy, ale možná je to jen odraz mého přetrvávajícího arogantního imperiálního smýšlení.

Zanedlouho už se však možná nebudou muset ptát: v Londýně jsme teď všichni Kanaďané. Mark Carney, bývalý guvernér Bank of Canada a novopečený guvernér Bank of England (BoE), kterého jeden komentátor popsal jako muže „se vzhledem rockové hvězdy a ideálním šarmem pro PR“, vzal totiž hned v prvních týdnech město Londýn útokem.

V Threadneedle Street, kde „stará dáma“ neboli Bank of England sídlí, je změna příkazem dne. Tentam je zpozdilý starý režim inflačního cílení s jeho fixací na index spotřebitelských cen a nevšímavostí k nerovnováhám ve finančním sektoru. Místo něj nastupuje krásný nový svět „stavem podmíněného, na prazích založeného, dopředu avizovaného řízení“ doplněného o tři podmíněné „knokauty“, které by způsobily změnu tohoto řízení. Museli jsme se naučit celý nový lexikon centrální banky. Bank of England (nacházející se v srdci finanční čtvrti „Ontario nad Temží“) zkrátka zažívá opojné časy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/BYxNPUG/cs;