sala3_AuscapeUniversal Images Group via Getty Images_penguins Auscape/Universal Images Group via Getty Images

Potrójne Zwycięstwo dla Oceanów, Klimatu i dla Nas

WASZYNGTON, DC - W listopadzie zeszłego roku na środku południowego Atlantyku wydarzyło się coś, co było na tyle niezwykłe, że miejscowy północny pingwin tzw. skoczek skalny uniósł jedną ze swoich długich, spiczastych, żółtych brwi. Niewielki archipelag Tristan da Cunha - brytyjskie terytorium zamorskie - postanowił, że ponad 687 000 kilometrów kwadratowych (265 000 mil kwadratowych, obszar większy niż Francja) oceanu zostanie przeznaczony na ustanowienie czwartego co do wielkości morskiego obszaru chronionego na świecie (MPA).

Tristan da Cunha jest lęgowiskiem dla ponad trzech czwartych istniejących na świecie skoczków skalnych - gatunku zagrożonego obecnie wyginięciem. Ponieważ ekosystem archipelagu jest teraz chroniony przed rybołówstwem przemysłowym, które atakuje zdobycze pingwina, naukowcy mają nadzieję, że ten kultowy gatunek może się odbudować.

Ponad połowa wszystkich stad ryb w południowo-zachodnim Atlantyku jest przełowiona, co oznacza, że wyciągamy je z wody szybciej, niż są w stanie się rozmnażać. Na całym świecie ponad trzy czwarte zasobów rybnych jest przełowionych, a całkowity połów dzikich ryb spada od połowy lat 90. Nadmierne połowy szkodzą więc światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/dZE25i2pl