Negativa výhledových vodítek

BERLIN – Nominace Janet Yellenové na nástupkyni Bena Bernankeho na postu předsedy Federálního rezervního systému USA, přichází v jednom z nejrizikovějších okamžiků soudobé historie americké centrální banky. Květnové oznámení Fedu, že by mohl začít zužovat své dlouhodobé nákupy aktiv, překvapilo řadu centrálních bankéřů a vyvolalo výprodej na trzích po celém světě. Část dobrých zpráv o americkém hospodářství ale znamenala zlé zprávy pro finanční trhy, protože investoři pokládali potenciální zpřísnění politiky Fedu v reakci na tyto novinky za podstatnější než novinky samotné.

Když potom Fed minulý měsíc ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování odložil, trhy se rychle vrátily k euforii. Investoři se dnes podle všeho neobávají tolik o příběh reálné ekonomiky jako spíš o to, jakým způsobem jej interpretuje Fed. To zdůrazňuje významné riziko, s nímž teď Yellenová musí počítat, až bude řídit měnovou politiku USA: v dlouhodobém výhledu může převaha názorů Fedu na trh zapříčinit vážné hospodářské škody.

Problém Fedu a dalších centrálních bank neleží v měnové vstřícnosti, ale v jejich komunikačních strategiích. Rozmáchlé sliby, záruky a naznačované budoucí závazky vlákaly účastníky trhu do falešného pocitu bezpečí. To aktéry na trhu přimělo brát na sebe nesprávný typ rizik, takže jsou špatně připraveni na nepříznivé změny v ekonomice a představují obecnější hrozbu pro dlouhodobou finanční stabilitu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/FGRuM9Bcs