watkins15_Alex WongGetty Images_david malpass Alex Wong/Getty Images

Připodobní David Malpass Světovou banku Trumpovi?

LONDÝN – Funkci prezidenta Světové banky převzal David Malpass a přináší si s sebou značnou politickou zátěž. Koneckonců vybral si jej americký prezident Donald Trump, což vyvolává obavy, že by svého postavení mohl využít k tomu, aby otevřel novou frontu v Trumpově obchodní válce s Čínou, oslabil vůdčí úlohu Banky ve vztahu ke změně klimatu a obecněji podkopával multilateralismus.

Tento týden na jarních zasedáních Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se Malpass bude muset k těmto obavám postavit čelem. Neměl by být souzen podle své minulosti ani vazeb na Trumpovu administrativu, ale podle svého výkonu. Jako vůdce 189členné multilaterální instituce pověřené řešením části největších nespravedlností naší doby, od chudoby přes extrémní nerovnost po globální oteplování, vstupuje Malpass do jedné z nejvýznamnějších pozic na světě.

Ať už jsou okolnosti jeho jmenování jakékoli, je třeba odolat pokušení vynést nad Malpassem rozsudek před spravedlivým procesem. Jeho instinktivní odpor k multilateralismu se možná zveličuje. Jako vysoký představitel ministerstva financí USA loni pomohl připravit kapitálové posílení Světové banky o 13 miliard dolarů. Dal také najevo úmysl ponechat potlačování chudoby stěžejním prvkem poslání Banky.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/3QA3F6Tcs