Malnutrition in Liberia Carolyn Cole/Getty Images

Mnoho tváří výživových problémů

ABUJA – Jste-li právě ve společnosti dalších dvou lidí, jeden z vás je možná ve výživově nepříznivém stavu. A možná to ani nevíte. Ano, je to tak: jeden ze tří lidí na světě trpí malnutricí, špatným zdravotním stavem v důsledku problémů ve výživě, a nevypadá to vždy tak, jak by člověk mohl očekávat.

Malnutrice má mnoho podob, od dvou miliard dospělých s nadváhou po 159 milionů růstově zakrnělých dětí. Jako lékařka se setkávám se zdánlivě zdravými ženami, které trpí chudokrevností, zčásti v důsledku nízkého příjmu železa. Také vídám relativně zdatné muže s velkými břichy, zvyšujícími riziko onemocnění srdce.

Západní Afrika je domovem jedněch ze světově nejvyšších měr malnutrice. Součástí je nejzřetelnější „tvář“ tohoto zdravotního stavu: zhruba 9 % západoafrických dětí ve věku do pěti let je vyhublých čili na svou výšku mají příliš nízkou hmotnost. Nejhorší podoby vyhublosti jsou smrtelné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JDcPX80/cs;