Smír mezi darwinismem a křesťanstvím

Jsou věda a náboženství předurčeny k vzájemnému nepřátelství? Každý žáček se učí, jak byl Galileo donucen na kolenou odvolat své přesvědčení, že Země se točí kolem Slunce, a jak byla církev znovu ve zbrani roku 1859, když Charles Darwin zveřejnil O původu druhů a tvrdil, že všechny živé organismy, včetně lidí, vznikly dlouhým, pomalým procesem evoluce. Zejména v Americe mnozí křesťané, takzvaní kreacionisté, dodnes prohlašují, že počátky lidstva nelze hledat v nějakém vědeckém zjištění, nýbrž v prvních kapitolách Genesis.

Avšak souznění evoluce a náboženství je komplexnější než protikladnost a střet. Evoluční myšlenky se zrodily z náboženství. Staří Řekové vůbec neznali představu vývoje, jednosměrného času a lineární historie, vrcholící lidstvem. Tato koncepce je židovskokřesťanským dědictvím a raní evolucionisté 18. století - jako Darwinův dědeček Erasmus - zasazovali své myšlenky do kontextu tohoto náboženského vysvětlení původu života.

Sám Darwin byl křesťanskými myšlenkami značně ovlivněn, zejména tam, kde to nejméně očekáváme: ve své víře v přirozenou selekci - ono prokletí církve - coby motivační sílu evoluce. Darwin tvrdil, že na svět přijde více organismů, než kolik může přežít a rozmnožit se, což vede k existenčnímu zápasu, a že úspěch v tomto boji zčásti odráží fyzické a behaviorální rozdíly mezi vítězi a poraženými. Vítězi se stávají ti, kdo jsou dobře přizpůsobeni svému prostředí, tedy ti, u nichž se vyvinou rysy, které jim pomáhají přežít a rozmnožovat se.

https://prosyn.org/pw8fJUCcs