Jak „napravit“ globalizaci

Opakovaně píšu o problémech globalizace: o nespravedlivém režimu světového obchodu, který brzdí rozvoj; o nestabilním globálním finančním systému, jehož výsledkem jsou periodické krize opakovaně zatěžující chudé země neudržitelným dluhem; a také o režimu celosvětového duševního vlastnictví, který odepírá přístup k dostupným životně důležitým lékům, přestože AIDS pustoší rozvojový svět.

Stejně tak píšu o anomáliích globalizace: peníze by měly proudit z bohatých zemí do chudých, ale v posledních letech proudí směrem právě opačným. Bohatí totiž lépe snášejí rizika měnových a úrokových výkyvů, takže jsou to chudí, kdo nese na bedrech důsledky těchto fluktuací.

Na problémy spojené s globalizací poukazuji tak halasně a hlučně, že si z toho mnozí lidé vyvodili mylný závěr, že i já patřím k antiglobalizačnímu hnutí. Já se ovšem domnívám, že globalizace má obrovský potenciál – pokud je správně řízena.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TxFyI9a/cs;