0

Aby globalizace prospívala všem

Zbývá nám rok na to, abychom vybudovali nový přístup ke globalizaci. Světoví lídři se právě v těchto dnech scházejí, aby zhodnotili pokrok, jehož bylo dosaženo od Summitu tisíciletí v září 2000, kdy se zavázali k podpoře řady ambiciózních met - Rozvojových cílů tisíciletí -, aby pomohli nejchudším lidem na světě zbavit se chudoby, hladu, nemocí a negramotnosti.

Stanovovat cíle bylo snadné. Až se příští rok na podzim světoví předáci sejdou znovu, budou se muset rozhodnout, jak jich dosáhnout. Návrh britského ministra financí Gordona Browna naštěstí může přinést potřebný globální průlom.

Problém tkví v následujícím: globalizace sice lidem kdekoliv na světě nabízí šanci vymanit se z krajní chudoby, avšak v mnoha částech rozvojového světa nefunguje. Ačkoliv Čína a Indie prudce rostou, větší část Afriky stagnuje. Obdobně platí, že rozsáhlé oblasti Latinské Ameriky a Střední Asie zažívají nárůst míry chudoby, nikoliv její pokles.

V mnoha případech se na zdaru či nezdaru do velké míry podílejí geografické podmínky. Velice úspěšná jsou místa jako Šanghaj, přístavní města se snadným přístupem na světové trhy. Největšími rozvojovými propadáky jsou obvykle venkovské oblasti daleko od pobřeží. Obzvlášť izolované jsou společnosti žijící v hornatých oblastech, například v Andách, ve Střední Asii či ve vysočinách východní Afriky.