Aby globalizace prospívala všem

Zbývá nám rok na to, abychom vybudovali nový přístup ke globalizaci. Světoví lídři se právě v těchto dnech scházejí, aby zhodnotili pokrok, jehož bylo dosaženo od Summitu tisíciletí v září 2000, kdy se zavázali k podpoře řady ambiciózních met - Rozvojových cílů tisíciletí -, aby pomohli nejchudším lidem na světě zbavit se chudoby, hladu, nemocí a negramotnosti.

Stanovovat cíle bylo snadné. Až se příští rok na podzim světoví předáci sejdou znovu, budou se muset rozhodnout, jak jich dosáhnout. Návrh britského ministra financí Gordona Browna naštěstí může přinést potřebný globální průlom.

Problém tkví v následujícím: globalizace sice lidem kdekoliv na světě nabízí šanci vymanit se z krajní chudoby, avšak v mnoha částech rozvojového světa nefunguje. Ačkoliv Čína a Indie prudce rostou, větší část Afriky stagnuje. Obdobně platí, že rozsáhlé oblasti Latinské Ameriky a Střední Asie zažívají nárůst míry chudoby, nikoliv její pokles.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kLNNvfc/cs;