Jak učinit z evropské obrany realitu

BRUSEL – Každý, kdo se zamýšlí nad hodnotou, vahou a významem dnešních evropských vojenských složek pro globální záležitosti, si musí v duchu neustále opakovat dvě klíčové otázky: Kterým směrem se chceme vydat? Čeho chceme dosáhnout?

Cílem EU je být globálním hráčem prostřednictvím vlastní zahraniční politiky, kterou bude sdílet všech 27 členských zemí. A jakákoliv účinná zahraniční politika se očividně musí opírat o účinné vojenské i civilní zdroje.

Tento cíl však neznamená, že EU bude soupeřit s NATO. Zatímco NATO je politicko-vojenskou aliancí, EU se hlásí k rozvoji společenství národních osudů. NATO navíc těží z vojenské síly jednoho dominantního státu, zatímco EU se musí spoléhat na společné dobrovolné úsilí svých členů. Bylo by proto správnější říkat, že tím, co se doplňuje s NATO, je Evropská bezpečnostní a obranná politika (ESDP), a to ze dvou důvodů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/t3O1xQe/cs;